Search here...
TOP
Рецепти

Мафини со јаболко и морков

Овие мафини со јаболко и морков се совршените први мафини кои може да му ги дадете на вашето бебе доколку го храните по BLW методата или за тодлер. Меки се и сунѓерести, без додаток на шекер или сол.

Од смесата за мафини ќе ви искочат 8-10 мафини или 20 ако користите мини модла за мафини.

При подготовката за рецептот морковите ги изрендав пред да ги сварам за да може да се сварат во исто време и заедно со јаболкото.

Состојки:

  • 150 гр Јаболко (околу едно големо јаболко)
  • 100 гр Морков
  • 100 гр Банана
  • 2 јајца
  • 1 мала лажичка ванила (опционално)
  • 50 гр стопен путер (несолен)
  • 150 гр брашно
  • 1.5 мала лажичка прашок за пециво

 

Начин на приготовка:

Исчистите го морковот и изрендајте го. Јаболкото излупете го и исечете го на коцки. Во тенџерче со вода ставете ги сецканото јаболко и изренданиот морков и ставете да се вари. Откако ќе се сварат, водата исцедете ја. Морковот и јаболкото изблендирајте ги.

Во еден сад за матење испасирајте банана со вилушка. Додадете го пирето од јаболко и морков и додадете ги јајцата, ванилата и путерот. Со миксер добро соединете ја смесата. Потоа додадете го брашното и прашокот за пециво и повторно промешајте.

Смесата ставете ја во калапи за мафини и печете 25-30 минути во загреана рерна на 180°C. Ако користите модла за мини мафини се пече околу 15 минути.

Овие мафини може да ги чувате во пластична кутија за храна до 3 дена или да ги замрзнете.

Home with Zoe

«

»

Претплати се
Известување за
guest
0 Comments
Внатрешни коментари
Прегледај ги коментарите