Bozikna kukicka | Божичка слатка куќичка | Gingerbread house
FEATURED

Божиќ ми е најубавиот празник во годината. Оваа година за прв пат правам божиќна куќичка, но сигурна сум дека ќе препрасне во традиција. Искрено не бев сигурна дека ќе успеам, ми изгледаше доста комплицирано за правење, а најмногу ме плашеше тоа што мислев дека ќе ми се распадне куќичката кога ќе ја склопам и залепам. Па, рецептот беше успешен и затоа сакам да го споделам со вас доколку се решите да правите ваква божиќна куќичка.

Рецепти за тодлер, мафини со тиквичка
FEATURED

Мафинките се супер за појадок и ужинка. Јас често и ги правам на Зои, а често и јас самата си поткаснувам. Ми се допаѓа што може да се замрзнат па секогаш имам спремно брза ужинка кога немам доволно време да направам нешто.

FEATURED

За 31-от роденден си направив торта нутела чизкејк. Толку многу ни се допадна што после неколку дена си направивме ист чизкејк кој си го јадевме само јас и Дејан. Рецептот ми го даде другарка ми Ирена која е експерт за правење чизкејк. 

Мафини за бебе со јаболко и морков | Мафини за бебе со јаболко и морков
FEATURED

Овие мафини со јаболко и морков се совршените први мафини кои може да му ги дадете на вашето бебе доколку го храните по BLW методата или за тодлер. Меки се и сунѓерести, без додаток на шекер или сол.

FEATURED

Не можам да верувам дека го прославуваме првиот роденден на Зои! Сакав да направам фотосесија со cake smash, но сакав тортата да биде без шекери за да може без проблем да јаде од неа. Затоа го направив овој рецепт за здрава торта – направена е со овесно брашно, засладено со банани (без додаден шеќер) и навистина лесно се прави!