Search here...
TOP
Животен стил Рецепти

Палачинки со банана и морков

Еден ден од неделата ни е резервиран за палачинки. Секогаш комбинирам различни рецепти за палачинки, а во овој пост ќе ви споделам рецепт за палачинки со банана и морков.

Потребни состојки:

  • банана
  • морков
  • јајце
  • 2 супени лажици брашно
  • 1/4 чајнна лажичка прашок за пециво

Начин на подготовка:

  1. Морковот се вари за да омекне.
  2. Откако ќе се свари морковот, се пасира заедно со бананата.
  3. Се додава јајца, брашно и прашок за пециво. Во рецептот користев брашно од хељда, но може и обично.
  4. Добро се меша и на загреана тава (среден оган) со малку маслиново масло се става од смесата по една минута од страна.

Видеото од овој рецепт е објавен на мојот инстаграм профил и може да го погледнете тука.

Home with Zoe

«

»

Претплати се
Известување за
guest
0 Comments
Внатрешни коментари
Прегледај ги коментарите