Search here...
TOP
Freebies Игри и активности Мајчинство Празници се ближат

Брадата на Дедо Мраз (вклучен темплејт)

Една од активностите од адвент календарот ни беше изработка на брадата на Дедо Мраз со помош на памук – едноставна активност која ветува забава и насмевки за вашите мали деца.

Што ви е потребно:

Начин на изработка:

Подготвените материјали ги давате на детето и му покажувате како да нанесе од лепакот на хартијата, како да скине мало парче од памукот и да го залепи на местото каде имате ставено лепило. Потоа оставете го детето самостојно да ја работи активноста, нудејќи му помош доколку му е потребно!

Придобивки од активноста „Брадата на Дедо Мраз“:

  1. Развој на фини моторни вештини: нанесувањето лепак и ракувањето со памучните топчиња придонесува за развој на фината моторика, помагајќи му на вашето дете да ја подобри координацијата и умешноста на очите и раката.
  2. Сензорно истражување: тактилното искуство на лепење памук обезбедува активност богата со сензори, дозволувајќи им на малите да истражуваат различни текстури и сензации, поттикнувајќи го сетилниот развој.
  3. Креативност и имагинација: Оваа активност го поттикнува вашето малечко да ја изрази својата креативност и имагинација додека го персонализира лицето на Дедо Мраз. Тоа е прекрасна можност за нив да направат уметнички избори и да почувствуваат чувство на постигнатост.
  4. Време на поврзување и квалитет: Заедничката изработка создава посебни моменти и ја зајакнува врската помеѓу вас и вашето дете. Споделување смеа, правење спомени и славење на празничниот дух!

Јас и Зои многу се забавувавме креирајќи ја оваа уметност. Се надевам дека ќе ја пробате оваа активност како начин за забава заедно со своите деца. Не заборавајте да ги фотографирате творбите на вашите мали уметници и да ги споделите со мене на Instagram.

Home with Zoe

«

»

Претплати се
Известување за
guest
0 Comments
Внатрешни коментари
Прегледај ги коментарите